Härliga hösten är skördetid

 

(Klicka för tydligare bild)

Vad går då upp mot att gå en morronrunda i trägårn och få plocka upp plommon och äpplen som fallit ner under natten.
Det väcker minnen från skoltiden när vi plockade ner några i ryggsäcken vid sidan om smörgåsar och mjölkflaska.
Är man previligerad att också ha ett grönsaksland så kommer hösten med allt möjligt gott som belöning för svettiga timmar, med ogräs och potatiskupning.
Allt det goda som naturen med lite hjälp kan ge illustreras med nypon och plommon. I skålen ligger Victoria, Czaar, Opal, Allmänt Gulplommon och Grön Reine Claude. De flesta kan utan tvekan mäta sig med de mest exotiska långfraktade frukter som utbjuds i handeln.
Nyponen noppras, kokas, passeras och burkas. Ger en arom som vida överstiger Ekströms nyponsoppa som inte är dålig den heller.
Jag står ofta och tittar på exotiska frukter i butiken. Snålvattnet rinner till men jag vågar inte köpa om det inte är ekologiskt odlat. Och det gäller att se upp för häromdan kunde vi läsa att ICA tagit tillbaka 19 ton äpplen från Polen av sorten Variety Paula Red.
De hade höga rester av Klorpyrifos som är ett insektsbekämpningsmedel och vanligt i stora fruktodlingar. Giftet misstänks störa hjärnans funktion. Vet inte om det är sant men har hört att det serveras gratis äpplen året om på riksdagens, regeringens och Livsmedelsverkets sammanträden.

Rune Lanestrand

 

 

4 Responses to Härliga hösten är skördetid

  1. JAN BENGTSSON skriver:

    Räcker det med en gång om året)
    Man undrar…

    Gilla

  2. Anonym skriver:

    Du gör rätt!
    Tycker Eva

    Gilla

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

%d bloggare gillar detta: