Mitt i all satsning på militär upprustning som också Sverige deltar i kommer det i höstmörkret en ljusglimt från Oslo.
Mitt i all denna övertro på att lösa internationella konflikter med vapen ges årets fredspris till Internationella kampanjen för att avskaffa kärnvapen.
Kanske kan priset också bidra till att Sverige äntligen bryter med krigshökarna inom både regeringen och Alliansen och vågar skriva på FN:s konvention om att förbjuda kärnvapen.
Fredsrörelsen som närmast bojkottas av medierna kan få ett efterlängtat uppsving och samtidigt breddas. Fred och en värld utan kärnvapen är ingen höger eller vänsterfråga utan angår oss alla.
Att valet var helt rätt bekräftas av att den moderata stridstuppen Carl Bildt tyckte fel organisation fick fredspriset. NATO-fanatikerna kapten Allan Widman och major Jan Björklund i det liberala lägret gnisslar tänder. Från försvarsminister Peter Hultqvist, statsministern och vapenkrängaren Stefan Löfven hörs som väntat heller inga jubelrop.
Rune Lanestrand
Kanske Sverige bör gör något åt detta, innan vi börjar slå oss på bröstet.
http://www.dagensarena.se/innehall/har-ar-varldens-15-storsta-vapenexportorer/
GillaGilla
Enig!
GillaGilla
Socialdemokraterna är värre krigshetsare än alliansen tyvärr, så nu är dom längre inte för ett kärnvapennedrustande, så knäppt har sossarna blivit. Och media spelar med!
GillaGilla
Sverige har stolta traditioner vad gäller arbete för fred, nedrustning
och mot kärnvapen. Inom svensk socialdemokrati har vi t.ex. Inga
Thorsson, Alva Myrdal, Maj Britt Theorin, som gjort sig kända i inter-
nationella sammanhang, inte minst inom FN. Deras fruktbara arbete
har givit Sverige good-will och högt anseende, som nu håller på att
vittra sönder.
Det är glädjande att Internationella kampanjen för att avskaffa kärn-
vapen nu får Alfred Nobels fredspris. Kanske kan det bidraga till att
mörkerkrafterna inom regeringen slutar huka inför USA och Nato.
Hoppet bör inte vara ute för att Sverige ska underteckna den FN-
resolution mot kärnvapen som 122 medlemsländer redan under- tecknat.
En rakryggad freds-, nedrustnings- och antikärnvapenpolitik vinner
hela mänskligheten på! Och den är faktiskt på gång i vårt land!
GillaGilla
Reblogga detta på Life, Death and all between.
GillaGilla
Surt för krigshetsare men glatt för oss fredsälskare! 🙂
GillaGilla
Käre Rune!
Nu är jag tillbaka igen och blir glad, när jag läser Din blogg!
Eva
GillaGilla
Det tycker inte Carl Bildt, Sveriges man i Amerika. Han kritiserar beslutet.
GillaGilla