Miljöpartiets språkrör och vice statsminister Isabella Lövin säger i kvällens Agenda att andra politiker svartmålar Sverige. Hon anser att diskussionen måste verklighetsanpassas.
Det kommer verkligen från rätt person och rätt parti som lever fullständigt i det blå när det gäller de flesta politiska områden. Och som tycks vara helt blinda för det ökade våldet i ”särskilt utsatta områden” som mp i högsta grad har varit med och skapat..
Just som hon talar om hur lugnt det är i Sverige smäller det på nytt i Malmö där fasaden sprängts på ett kontorshus som bl a rymmer en vårdcentral.
Kontorsbyggnaden ligger mitt emot polishuset i Rosengård där en annan explosion inträffade i onsdags.
Rune Lanestrand
Vi har en möjlighet vid årets val att, oavsett parti, personrösta på den som står sist på valsedeln. Om tillräckligt många utnyttjar denna möjlighet så får vi bort dödköttet i toppen som suttit alldeles för länge och konsumerat skattepengar
GillaGilla
Sveriges regim är olaglig, kriminell sedan 1975! Bör arresteras omedelbart!
GillaGilla
Det var verkligen ynkligt att höra henne. Jag tror att de flesta som lever i verkligheten och lyssnade på henne kände sig kränkta.
Vår upplevelse gäller inte.
Egentligen var det rätt bra eftersom det var så oerhört avslöjande om hur politikerna vill skönmåla och manipulera.
Hon sköt sig själv i foten.
GillaGilla
Lövin vann inga nya röster på denna uppenbara förljugenhet. Som genomskådas av alla sunt tänkande människor som ser hur vårt samhälle blir otryggare för var dag som går.
GillaGilla