fick överraskande och hård kritik när deras demonstration diskuterades i Opinion live . Och detta trots att redaktionen som vanligt hade fler debattanter som var för än emot det resultat svt vill ha.
-Den som stod för denna historisk bragd var den liberala feministen Carolin Dahlman som ansåg att knytblusarna var fega, ytliga och bara ägnade sig åt att harmlöst posera för elitkvinnornas situation.
-Det finns hundratusen kvinnor och flickor i Sverige som lever under en förtryckande hederskultur som inte får leva som de vill, inte gifta sig med vem de vill eller ens klä sig som de vill. Det vågar ni inte ta upp därför att ni är rädda för att då bli beskyllda för rasism och islamofobi.
Visst har hon rätt modiga Carolin Dahlman som till vardags är ledarskribent på Kristianstadsbladet. Hoppas att hennes frimodiga debattinlägg ska vidga svt-chefen Hanna Stjärnes politiskt korrekta åsiktskanal som är den smalaste bland samtliga medier.
Ja det är alltför få aggressiva angrepp på hederskultur.
GillaGilla