– Äntligen är det möjligt att få stopp på gränskontrollen säger en nöjd Fredrick Federley efter att ha röstat ja i EU-parlamentet till att EU nu kan agera mot gränskontrollerna.
Federley tycker det är dumt med den svenska gränskontrollen som hindrar rörligheten inom EU. Då Federley är vice ordförande i centern kan vi räkna med öppnare gränser om centern få mer inflytande i en ny regering.
Federley tycks inte se några problem med öppna gränser utan minsta kontroll över vilka som kommer in i landet. Däremot är han bekymrad över att tillväxten i Skåne hindras av gränskontrollen.
Samtidigt säger han sig vara så engagerad i miljö- och klimatfrågan. Men att låta den hänsynslösa tillväxten i Öresundsregionen expandera leder till att ännu mer av landets bördigaste åkermark asfalteras. Vilket varken är klimat- eller miljövänligt.
Fredrik Federley, playboyen från Stureplans-centern, har än en gång visat hur ytlig och politiskt förvirrad han är utan minsta omtanke om Sverige eller miljön.Det säger också mycket om dagens centerparti att en sådan charlatan som Federley har tagit sig till toppen i partiet.
Rune Lanestrand
Frederick Federley behöver inte oroa sig över matförsörjningen. Han har köpt en stor gård i Dalarna.
Här ett citat som jag sparat från en blogg
Sveket mot svenska folket är så oerhört stort så det saknar motstycke i historien.
Aldrig tidigare har svenska ledare svikit sitt folk på detta sätt.
Sveket genomsyrar hela det svenska samhället från regering, riksdag, skolan, rättsväsendet, massmedia, kommuner, landsting och alla myndigheter.
GillaGilla
”Men att låta den hänsynslösa tillväxten i Öresundsregionen expandera leder till att ännu mer av landets bördigaste åkermark asfalteras. Vilket varken är klimat- eller miljövänligt.”
Man skall också vara medveten om att efter när inlandsisen dragit sig tillbaka, så växte det upp skog. I södra Sverige är det idag det mesta av denna nedhuggen och klimatet förändrat som följd …
GillaGilla
Fredrik Federer är en katastrof för Sverige.
Ett land utan gränser är inget land, gränserna utgör själva landet.
GillaGilla