Annie Lööf krävde generösare migrationspolitik än vad s kunde acceptera.

Om man nu kan lita på den politiska kameleonten Annie Lööf blir inte mitt gamla, före detta parti, en hjälpande hand åt den sittande rödgröna katastrofregeringen.
Annie Lööf säger att det var arbetsmarknad- och bostadspolitiken man inte kunde enas kring. Men jag har fått en helt annan uppgift.
Det var Lööfs krav på en generösare migrationspolitik som Löfven inte kunde acceptera. Som övertygad lärjunge till George Soros och just hemkommen från den mäktiga miljardärklubben, Bilderberggruppen, var hon extra peppad.
Lööf tror fortfarande på Reinfeldts naiva vision om Sverige som en humanitär stormakt. Helt kall och blind för det ökade våldet, våldtäkterna att granater kastas och skjutningarna tilltar mer än i något annat land i vår närhet.
Låter kanske överraskande för de som inte så noga följt centerns agerande under de senast åren. Men många drar sig säkert den förödande gymnasielagen till minnes då centern svek alliansen och stödde de rödgröna som i denna fråga dikterades av v och mp.
Som den fanatiska globalist Annie Lööf är tycks hon tro att de närmast olösliga problem som massinvandringen fört med sig bäst kan lösas med ännu generösare migrationspolitik och fler permanenta uppehållstillstånd.  (Högerklicka för full bild)
Bilden kan innehålla: 6 personer, personer som ler
Lööf i dansens virvlar på nobelfesten döljer sitt misslyckade frieri till Löfven. Kopplar på sitt automatleende och ser nästan förälskad ut, inte på Björklund, utan på fotografen. Något att visa för väljarna hemma i Maramö.
Björklund kan inte hålla masken lika bra. Han ser ut som om han sålt smöret och tappat pengarna. Vilket han ju också gjort. Båda flankerade av två andra mer eller mindre spektakulära figurer.

Rune Lanestrand

8 Responses to Annie Lööf krävde generösare migrationspolitik än vad s kunde acceptera.

  1. Lars-Gunnar Wedin skriver:

    Ingen tar upp Tjänstepensions korruptionen !

    Ändå har svt forum 12 okt , Pensionsdagen. och
    Framtidens pensionsförlorare 26 november 2018
    Där visar Axel West Pedersen , Norge
    från samforskning.no

    Hur Sverige sticker ut med 30% , av alla nordiska
    länder
    Det är inget obligatorisk med tjänstepension ! Skall
    invandraren
    inga % alls få ! Bara bostadsbidrag + garantipension är
    det Annie Lööfs agenda. också
    Nu 350 000 relativ fattig pensionärer, inräknat är
    bostadsbidrag , i Sverige enligt Axel West,

    Ännu fler blir fattigpensionärer i Sverige, här är det
    Pris justering för pensions uppräkning
    i Norge är det Löne justering för pensions
    uppräkning, enligt Axel West

    Ingen vågar granska hur de 1994 de satt och
    kohandlade . Kom Tjänstepensionen
    till i slutna rum ? För i Pensionsarbetsgruppens
    förslag Februari 1994
    nämns inte Tjänstepensionen , men ( avtalspension
    ger ca 10-15 % av slutlön )
    står det.

    Enligt ekonomisk debatt tidskrift
    Ju högre tillväxt = större skillnader i pension
    med lägre tillväxt = minskar skillnader i pension

    Till och med har SCB har inte förrän år 2017 fått till en
    tabell
    på hur mycket värdet på Tjänstepensions kapitalet är i
    Sverige

    ” Det faktum att tjänstepensionen inte är ett officiellt
    statistikområde försvårar
    djupare analyser av den totala pensionen.
    Pensionsmyndigheten har på regeringens
    uppdrag kartlagt vilka variabler som skulle behövas för att
    bygga upp en
    tjänstepensionsdatabas. Nu har Pensionsmyndigheten
    slutredovisat detta
    regeringsuppdrag.  ”

    https://www.pensionsmyndigheten.se/nyheter-och-
    press/pressrum/pensionsmyndigheten-
    redovisar-regeringsuppdrag-om-tjanstepensionsstatistik

    Politikerna kunde ändå höja pensions åldern.

    Vad påstår politikerna ? Att de med låga pensioner
    måste tänka på att själv spara.

    Det klarar inte de med höga löner att göra , därför får
    de 30% i tjänstepensions inbetalt !

    Gilla

  2. Anonym skriver:

    Jag tycker det är en väldigt bra beskrivning av Annie Lööf

    Gilla

  3. Olle skriver:

    Jag beundrar dig, Rune. För mig representerar du det bästa med det före detta Centerpartiet, som numera styrs av knasiga högerliberaler och Soros-globalister.

    Gilla

  4. Kristina Magnusson skriver:

    Många har kommenterat Annie Lööfs kravlista från Centerpartiet för att stödja en socialdemokratisk regering. P.M. Nilsson, Dagens Industri, beskrev den i radions Studio 1 förra veckan som ”höger om högern” och Eva Stenberg, Dagens Nyheter, sade om kravlistan att den ”kommer att slå i mellangärdet på arbetarrörelsen”.

    Jag finner det plågsamt bevittna hur Stefan Löfven och hans parti alls ville befatta sig med en dylik kravlista. Istället för att stolt och med högburet huvud genast förkasta den krälar de i stoftet inför Annie Lööfs fötter.

    Annie Lööf verkar arbeta långsiktigt. Hennes agenda är inte den traditionella centerpartistens, som en gång i tiden, efter vad jag upp- fattat, haft vissa beröringspunkter med svensk arbetarrörelse. Istället har hon lierat sig med Bilderberggruppen och är medlem i Trilaterala kommissionen (medlemsförteckning på nätet), en globalistisk elitorganisation med storkapitalistiska intressen, där bland grundarna märks David Rockefeller och Henry Kissinger.

    Uppenbarligen försöker Annie Lööf smygvägen omforma svensk politik. De delar av högern som råkar vara mot (ohämmad) invand-
    ring, SD, vill hon hålla utanför allt politiskt inflytande, frysa ut. Det-
    samma gäller för den andra extremen, Vänsterpartiet. Svensk social-
    demokrati vill hon se vingklippt, därigenom oskadliggjord.

    Gilla

  5. Var fick du uppgiften ifrån, Rune?

    Gilla

    • Rune Lanestrand skriver:

      – Låt oss hoppas att Socialdemokraterna har orkat stå emot kraven på eftergifter inom asylpolitiken skriver.
      – Centerpartiet, Miljöpartiet, Liberalerna och Vänsterpartiet har av allt att döma gemensamt satt press på Löfven i denna fråga skriver Expressen på ledarplats.

      Detta bekräftar uppgifterna från min källa.

      Gilla

      • Intressant. Det tyder ju absolut på en möjlighet att S, KD & M med stöd av SD skulle kunna regera Sverige. Alla är i min mening borgerliga, eftersom de alla är extremt marknadsliberala. Sossarna skulle kanske kunna hämta upp en hel del röster tills 2022 från SD på det viset, tror jag, men samtidigt skulle de kanske förlora röster till migrantvurmarna, som vill fylla Sverige med afrikansk medelklass och IS-soldater, som inte vill ta sitt straff för sina krigsförbrytelser.

        En svår balansgång för S, men kanske en möjlig väg? Den förrut inslagna vägen leder ju helt tydligt käpprätt åt helvete.

        Gilla

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

%d bloggare gillar detta: